Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма “Цвіт вишиванки” 2007

4802Народна вишивка – одна з найдавніших жанрів з декоративно-ужиткового мистецтва.

Впродовж багатьох десятиріч культурне життя нашого народу супроводжується багатьма виставками майстрів з образотворчого та декоративно-вжиткового мистецтва. Адже це є важливим етапом в системі морального та духовного виховання людини, зокрема підростаючого покоління. Кожна виставка демонструє досягнення української багатонаціональної культури та мистецтва.

Так, зокрема, на Тернопільщині нараховується понад 500 майстрів з образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.

З метою розвитку і пропаганди національної вишивки та костюма засобами мистецтва оргкомітетом фестивалю вирішено щорічно проводити Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма “Цвіт вишиванки”, присвячений Дню Незалежності України, в рамках святкування Дня міста Тернополя.

Тернопільщина – єдиний в Україні регіон, в якому поєднано колорит народного мистецтва трьох етнографічних земель: Волині, Галичини та Поділля.

Сьогодні вкрай необхідно привернути увагу спільноти, а особливо молоді, до національних пісень, танців, вишивки, костюма, мови, які відтворюють дух українського народу, його велич та славу, виховують високі патріотичні почуття в серці кожного українця.

26 серпня 2007 року в м. Тернополі відбувся І Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма “Цвіт вишиванки”.

О 12 год. на Співочому полі в парку Національного відроджження відбулося урочисте його відкриття за участю голови обласної державної адміністрації І.М.Стойка, міського голови міста Тернополя Р.Й. Заставного та народного депутата Верховної Ради України 2-х скликань Михайла Полянчича.

У фестивалі взяли участь 157 народних умільців, а також майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва із 15-ти областей України. 7 з них подали заявки на участь у фестивальній програмі. А саме: з Київської, Вінницької, Хмельницької, Чернівецької, Івано-Франківської, Закарпатської та Тернопільської областей.

Майстри художньої вишивки з Івано-Франківської області виставили ікони вишиті бісером. Майстер художньої вишивки Олександра Суховельська з Київської області демонструвала свої вишиті жіночі сорочки, костюми, рушники, як на фестивальній сцені, так і в наметовому містечку.

З м. Хмельницька майстриня художньої вишивки привезла до Тернополя вишиті картини Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка, Лесі Українки, Михайла Грушевського та інших видатних особистостей України.

Майстер художньої вишивки з м. Чернівці привіз на фестиваль цілий ряд вишитих чоловічих сорочок.

Серед експонатів, які були представлені в наметовому містечку також можна виділити унікальні вироби з дерева: селянський віз, бочки різних розмірів, сільські столи і лавки. Їх привезли на фестиваль народні майстри з Чернівецької області.

Тернопільщина була представлена на фестивалі майстрами народної творчості та аматорськими художніми колективами із 16 районів області.

Потрібно відзначити високоякісну вишивку сім”ї Луків (Радзіх) Слави та Надії з м. Підволочиська, вишивки і вироби з бісера майстрині художньої вишивки Алли Байдак з м. Тернополя, вишиті чоловічі і жіночі сорочки Заслуженого працівника культури України Остапа Черемшинського з с. Велеснів Монастириського району, вишиті сорочки, рушники, блузки майстра художньої вишивки Лариси Філь, яка представляла торговий відділ української символіки та національних виробів, що розташований в ЦУМі м. Тернополя.

Майстер-класи проводили майстри художньої вишивки з творчого об’єднання «Берегиня» — керівник Євгенія Возна. Учасниці цього об’єднання брали участь у вишиванні рушника в рамках Всеукраїнської культурино-мистецької, громадсько-політичної акції «Рушник національної єдності».

Серед майстрів з різьби по дереву Тернопільської області потрібно відзначити Євгена Ковальчука з м. Микулинці та Михайла Кульчицького із Струсова Теребовлянського району, які під час фестивалю з дерева вирізали шкатулки, хлібнички, цукернички, інші речі домашнього вжитку, тим самим проводили майстер-класи, показуючи присутнім, як створюється той чи інший виріб.

Кількість людей, які відвідали фестиваль у вишитих сорочках та національному строї, згідно підрахунків, які провели волонтери з молодіжних громадських організацій, становила близько 4,5 тис. чоловік. А загальна кількість людей, які відвідали фестиваль становила більше 16 тис. чоловік.

Завершили фестивальну програму гурт “Гайдамаки” з м. Києва, за участю клубу “Характерник” з показових виступів бойового мистецтва України.

Фестиваль планується проводити щорічно.

Метою фестивалю є :

- збереження і розвиток української національної вишивки та костюму засобами народної творчості, декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва;
- подальший розвиток традицій, звичаїв та обрядів шляхом пропаганди національних виробів народних умільців України;
- привернення уваги населення, зокрема дітей та молоді, до історії українського національного мистецтва;
- відкриття нових імен майстрів народної творчості України;
- створення передумов для проведення в Україні культурно-мистецьких заходів патріотичного та історико-героїчного спрямування;
- розширення тісних контактів та налагодження зв’язків між майстрами національної вишивки та костюму, громадськими організаціями та мистецькими колективами України.

Завданням фестивалю є :

1. Через участь у фестивалі представників з усіх регіонів України зробити аналіз розвитку декоративно-ужиткового мистецтва, виявити проблеми, які існують в майстрів національної вишивки та пошиття костюму.
2. Вплинути на молодь, привернувши її увагу до народної культури, фольклору, етнографії, до участі у декоративно-ужитковому мистецтві.
3. Учасники фестивалю матимуть можливість розкрити свої творчі здібності та обмінятись досвідом роботи.
4. Зміцнити партнерські стосунки з представниками митецьких кіл інших регіонів України.
5. Влаштувати яскраву та резонансну подію в культурному житті України.
6. Залучити меценатів та спонсорів для фінансової підтримки національного мистецтва і культури в цілому.
7. Привернути увагу керівних органів виконавчої влади до стану та проблем розвитку декоративно-вжиткового мистецтва в Україні, зокрема на Тернопільщині.

Всі учасники фестивалю матимуть можливість розкрити свої творчі здібності. Це створить хороші умови для підвищення мистецького фаху, саме через практичний обмін досвідом.

Населення регіону, особливо молодь, матиме можливість прямого спілкування з учасниками фестивалю і ще більше пізнає велич і красу декоративно-вжиткового мистецтва .

Успішне здійснення цього проекту сприятиме розширенню контактів між майстрами вишивки з інших областей України, стане передумовою до проведення в м. Тернополі міжнародного фестивалю національної вишивки та костюма.

Вразі здійснення таких заходів кращі зразки української вишивки та костюму зможуть інтегруватися в Міжнародній асоціації декоративно-вжиткового мистецтва і брати участь у виставках, які проводяться у європейських країнах.

Учасники фестивалю зможуть задовільнити свої естетичні та духовні потреби, обмінятися досвідом та удосконалити свою майстерність.

Залучення друкованих та аудіо-відеовізуальних засобів масової інформації сприятиме подальшій популяризації української національної вишивки та костюма.

Отож, запрошуємо майстрів образотворчого та декоративно-вжиткового мистецтва, професійні та аматорські художні колективи з України та діаспори, а також усіх хто пошановує українське народне мистецтво взяти участь у святі національної вишивки та костюма, у святі народної творчості.

II Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма відбудеться наприкінці серпня 2008р.

TheKIEV